Czym nie należy, a czym można karmić psa?

jedzenie dla psaPies najlepszym przyjacielem człowieka. Dlatego wielu z nas chce dla swojego pupila jak najlepiej. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o serwowanie różnego rodzaju rarytasów do jedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że „psy nie ludzie, swój pokarm mają”.

czy pies może jeść to co właściciel

Ile razy zdarzyło Ci się podzielić posiłkiem ze swoim psiakiem? Jesz sobie w spokoju a tu obok siedzi ten spryciarz i wpatruje się błagalnym spojrzeniem z jęzorem na brodzie i cieknącą ślinką. Chyba każdy z posiadaczy psa nie raz, bez zastanowienia poczęstował swojego pupila ludzkim łakociem.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że w ten sposób możemy poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu naszego pupila. Istnieją bowiem rzeczy, które dla psa mogą stanowić poważne zagrożenie.

Czego należy unikać w diecie psa?

czy pies może jeść czekoladęCzekolada – dla człowieka pyszna i zdrowa, ale u ważącego ok. 10 kg psiaka, zjedzenie 1 tabliczki może spowodować zatrucie nawet ze skutkiem śmiertelnym. Czekolada zawiera teobrominę – substancję nie szkodliwą dla ludzi, która zarówno u psów jak i kotów wywołuje silne zatrucie. Bardziej szkodliwa jest czekolada gorzka, bo zawiera nawet 10 razy więcej tej substancji niż czekolada mleczna. Należy tutaj pamiętać, że teobromina znajduje się również w kakao i kawie. Objawy jakie mogą wystąpić u psa po spożyciu, to: biegunka, wymioty, otępienie, częste oddawanie moczu, odwodnienie.

słodycze nie dla psaPozostając przy słodkościach, radzimy unikać podawania psom kupnych słodyczy. Mogą zawierać bowiem ksylitol, składnik stosowany do słodzenia, jako dodatek do żywności E967. U psa substancja może uszkodzić wątrobę, co najczęściej prowadzi do zgonu. Ksylitol zwiększa też wydzielanie wydzielanie insuliny, co obniża poziom cukru we krwi i powoduje, np. utratę koordynacji ruchowej.

cebula i czosnek stanowią zagrożenie dla psaCebula i czosnek – zdrowe dla człowieka, ale nie nadają się dla naszego pupila, najgroźniejsze są surowe, ale należy unikać podawania nawet gotowanych. Psy pozbawione są odpowiednich enzymów niezbędnych do trawienia tych warzyw. W przypadku czosnku spowoduje to biegunkę. Szczególnie groźna jest cebula, której spożycie prowadzi do powstania dwusiarczków, które powodują rozpad czerwonych krwinek. Poważnym zatruciem może skończyć się zjedzenie przez psa cebuli już w ilości przekraczającej pół procent masy jego ciała.

pestki owoców zawierają cyjanekPestki niektórych owoców zawierają cyjanek, który na psa może działa zdecydowanie silniej niż na człowieka, nawet w śladowych ilościach. Lepiej unikać podawania psu owoców takich, jak: jabłka, czereśnie czy śliwki z pestkami, ponieważ zwierzak może je rozgryźć.

alkohol jest trujący dla psówAlkohol – chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ma on niekorzystny wpływ nawet na zdrowie człowieka. Zawiera bowiem w sobie etanol, który dla psów jest substancją toksyczną. Dodatkowo chmiel zawarty, np. w piwie, u psa może spowodować gorączkę, przyspieszenie pracy serca lub zgon.

winogrona lub rodzynki zagrażają nerkom psówWinogrona lub rodzynki mogą być naprawdę niebezpieczne dla psa. Zaledwie kilka sztuk może u małego zwierzaka doprowadzić do niewydolności nerek. Dla ważącego 10 kg psiaka bardzo szkodliwe jest 100 g rodzynek. Dlatego lepiej nie ryzykować i nie częstować pupila tym przysmakiem.

uwaga na kości drobiowe

Kości – wielu właścicieli zwierzaków twierdzi, że od zawsze podaje sowim psom kości i żadnemu nic się dotąd nie przytrafiło. Mimo to należy rozważnie podchodzić do tematu podawania im tego przysmaku., gdyż zwierzak może się zwyczajnie zakrztusić. Uważać należy zwłaszcza na kości drobiowe, które po rozszczepieniu tworzą ostro zakończone kawałki, które jak szpilki mogą wpić się psu w podniebienie, gardło a nawet wewnątrz żołądka.

psy mają problem z trawieniem orzechów Orzechy są źle tolerowane przez ukłąd pokarmowy psów, w szczególności orzechy makadamii, które mogą spowodować zgon zwierzaka

białko dla psa nie żółtko owszemSurowe białko jaj powoduje w organizmie psa niszczenie witaminy B, co prowadzi do problemów skórnych, zwiększa łamliwość oraz wypadanie sierści. Białko nie zabije zwierzaka, jedynie wytrąca cenne składniki (biotynę) z jego organizmu. Można natomiast podawać surowe żółtko, które zawiera lipidy i pozwala utrzymać ładny, lśniący wygląd sierści.

Na co mamy zielone światło?

Czym więc podczas posiłku możemy podzielić się z naszym psim przyjacielem? W ludzkim jadłospisie są produkty, które można podać psiakowi, ale po ich odpowiednim przyrządzeniu:

kasza dla psa - dobrze ugotowana i drobnaKasza – istotne jest, żeby była dobrze ugotowana, a nawet rozgotowana. Jeżeli chcemy uniknąć problemów trawiennych, należy wybrać dla psa kaszę najdrobniejszą.

jeżeli dla psa ziemniaki to tylko pureeZiemniaki – psy mają problemy z trawieniem skrobii zawartej w ziemniakach, dlatego dobrze jest je rozgotować i rozgnieść na puree, aby ułatwić psu ich strawienie.

wedlina dla psa - nie dla psa kiełbasaWędlina – trzeba odpowiednio ją wyselekcjonować. Należy unikać słonych i przyprawionych wędlin (wędzonki, kiełbasy). W nadmiernej ilości wszelkie przyprawy stosowane w wędlinach, w nadmiernej ilości są dla psa szkodliwe.

płatki corn flakes są dobre dla psaPłatki zbożowe nie są szkodliwe, trzeba jednak pamiętać, że rozgotowane mogą być przyczyną krzywicy. Można np. zalać płatki przegotowanym mlekiem lub zupą.

pies może pić mleko, jeżeli toleruje laktozęMleko i nabiał. Odnośnie mleka krążą opinie, że psy mają problemy z jego trawieniem i co powoduje biegunkę. To kwestia przystosowania się organizmu zwierzaka. Niektóre psy po okresie szczenięcym przestają przyswajać laktozę. Jednak mleko zawiera wiele innych składników odżywczych, w szczególności białko.Biegunka po podaniu psu mleka może być reakcją jednorazowym, należy wówczas odstawić na tydzień i spróbować ponownie. W przypadku, gdy występuje to za każdym razem po spożyciu przez psa mleka, możemy uznać, że nie toleruje on laktozy. Wówczas możemy spróbować z jogurtem naturalnym lub maślanką.

Na koniec należy pamiętać, że prawidłowa dieta zwierzaka powinna opierać się na produktach pozbawionych konserwantów i sztucznych barwników.