10 najmniejszych zwierząt świata

Przedstawiamy 10 najmniejszych zwierzaków świata. Wiedzieliście, że istnieją takie maleńkie zwierzęta?

1. Najmniejszy pies świata: 12,4 cm wysokości

Światowy rekord Guinness’a dla najniższego żyjącego psa należy do krótkowłosego Chihuahua z Charlton (Massachusetts, USA). Rekordzista o imieniu Ducky ma zaledwie 12,4 cm wysokości i waży niewiele powyżej 635 gram. Najmniejszym psem w historii, zarejestrowanym w Księdze Rekordów Guinness’a był Yorkshire terriera karłowaty, który mierzył ok 7,1 cm wysokości.

2. Najmniejszy wąż świata: 10,1 cm długości

Leptotyphlops carlae jest najmniejszym na świecie gatunkiem węża. Dorosłe osobniki osiągają średnio niewiele ponad cztery cale długości.

 Znalezione na karaibskiej wyspie Barbados osobniki tego gatunku były cienkie jak spaghetti i wystarczająco małe, aby odpocząć wygodnie na monecie o nominale 25 centów, której średnica nie przekracza 2,5 cm. Gatunek tego najmniejszego węża świata został odkryty przez Blair Hedges.

 

3. Najmniejsza ryba świata: 7,9 mm długości

W styczniu 2006 r. na indonezyjskiej wyspie Sumatra odkryto gatunek słodkowodnej ryby  należącej do rodziny karpiowatych o barwnie brzmiącej nazwie Paedocypris.  Jest to najmniejszy spośród kręgowców na świecie i mierzy zaledwie 7,9 mm (0,3 cala).

 

4. Najmniejszy koń świata: 43.18 cm wysokości

Konik urodził się u Paul’a i Kay Goessling, którzy specjalizują się w hodowli koni miniaturowych. Konie rasy fallabella są uważane za karłowate, a mimo to wielkość Calineczki zrobiła na właścicielach ogromne wrażenie. Konik waży zaledwie 27.2 kg i ma 43.1 cm wysoki. Pięcioletnia Calineczka (Thumbeline) została ogłoszona najmniejszym koniem na świecie.

 

5. Najmniejszy kot świata: 15,5 cm wysokości, 49 cm długości

Poznajcie Mr. Peebles. Mieszka w centrum Illinois, ma dwa lata, waży około 1.3 kg i jest najmniejszym na świecie kotem!
Tytuł najniższego kota został potwierdzony przez Księgę Rekordów Guinness’a w 2004 roku.

 

6. Najmniejszy homik świata:  wielkość – 2,5 cm 

Tylko nieco większy od 50 pensowej monety, PeeWee jest najmniejszym chomik na świecie. Ważący mniej niż 30 gram, chomik złocisty przestał rosnąć, gdy miał trzy tygodnie. Jego pięciu braciom i siostrom, udało się osiągnąć wielkość pomiędzy 10 cm a 12cm.

 

 

7. Najmniejszy kameleon świata: 1,2 cm długości

Brookesia Minima jest najmniejszym na świecie gatunkiem kameleona. Mierzy jedyne pół cala (1.27 cm). Znalezione na terenach lasu deszczowego wyspy Nosy Be przy północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, Samice wydają się być większe niż samce tego gatunku.

 

8. Najmniejsza jaszczurka świata: 12 mm długości

Tak mała, że zwijając może zmieścić się na jednocentówce lub rozłożyć się na monecie o nominale 25 centów. Typową wielkością dorosłych osobników z gatunku, którego naukowa nazwa brzmi Sphaerodactylus ariasae, jest długość zaledwie 16 milimetrów, czyli około trzy czwarte cala, od czubka głowy do nasady ogona.
Sphaerodactylus ariasae współdzieli tytuł „najmniejszej” z innym gatunkiem jaszczurki o nazwie Sphaerodactylus parthenopion, odkrytym w 1965 roku na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

 

9. Najmniejsze bydło świata: 81 cm wysokości

Najmniejszym bydłem na świecie jest rzadka rasa krowy o nazwie Vechur. Średnia wysokość bydła tej rasy wynosi od 81 do 91 cm (31 do 35 cali). Zdjęcie przedstawia 16-letniego osobnika rasy Vechur obok 6-letniej krowy przeciętnej rasy.

 

10. Najmniejszy konik morski świata: 16 mm

Stworzenie znane jako Hippocampus denise, jest zazwyczaj wielkości zaledwie 16 milimetrów – mniejsze niż większość paznokcie.
Niektóre okazały się mieć zaledwie 13 mm długości. Hippocampus denise żyje w tropikalnych wodach zachodniej części Oceanu Spokojnego, na głębokości od 13 do 90 metrów pod powierzchnią.